Na Šumavě se bouří starostové proti vedení národního parku

Šumava - Spor mezi vedením národního parku a starosty graduje na Šumavě. Zástupci samospráv jsou nespokojení s průběhem projednávání nového návštěvního řádu. Nesouhlasí s přísným režimem, který má omezit lidem přístup do parku.

Návštěvní řád - jeden z klíčových dokumentů pro budoucnost parku. Měl by stanovit, co turisté v parku smějí a co je už zakázáno. Podle starostů obsahuje příliš omezení a brání rozvoji oblasti. Starosta Modravy Antonín Schubert si myslí, že se hledají důvody, jakým způsobem zákazy uplatňovat. Jan Stráský, předseda Klubu českých turistů a rady parku, se nechal slyšet, že opatření jsou tak přísná, že park není schopen zajistit jejich dodržování.

Podle hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka (ODS) je to evidentní snaha uzavřít Šumavu před lidmi. Na vodáky čekají zřejmě nejpřísnější omezení v historii splouvání horní Vltavy. Část řeky chtějí správci parku od půlky června do půlky srpna zcela uzavřít. Majitel půjčovny lodí Ladislav Bláha to považuje za nesmysl. Starostům a podnikatelům dochází po týdnech jednání trpělivost, jedni teď začínají hrozit občanskou neposlušností, další se obrací na soud.

„Zoufalství je někdy tak silné, že někteří opravdu o té občanské neposlušnosti uvažují,“ sdělila starostka Stožce Zdeňka Lelková. Správci parku se naopak snaží vášně zklidnit. Podle nich návštěvní řád zatím nemá definitivní podobu. Se starosty chtějí jednat. František Krejčí, ředitel Správy NP Šumava, je přesvědčen, že obě strany naleznou společné řešení. Ministerstvo životního prostředí do sporu zasahovat nebude. Počká, zda se obě strany domluví.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar potvrdil, že vedení správy parku má ze strany ministerstva plnou důvěru. Místní starostové i jihočeský hejtman teď osloví premiéra Mirka Topolánka. Chtějí, aby se celou situací zabývala vláda.