Několik bytových družstev podalo trestní oznámení na libereckou teplárnu

Liberec - Podle bytových družstev liberecká teplárna uměle nadsazuje cenu tepla a okrádá tak zákazníky. Teplárna to odmítá. Všechno má své meze, jak tvrdí bytová družstva. Cenovou politiku teplárny už nebudou akceptovat.

„Teplárna si jednoznačně z pozice monopolního dodavatele tepla diktuje podmínky,“ sdělil předseda SBD Sever v Liberci Petr Černý. Jeden gigajoul prodává teď teplárna za 593 koruny, na podzim chce o dalších 40 korun zdražit. Podle družstevníků je cena uměle nadsazena. Petr Černý dodal, že na základě jeho propočtů by měla být cena tepla okolo 400 Kč za GJ.

Bytová družstva proto od teplárny chtěla podrobnou kalkulaci cen, aby zjistila, jak k vysokým částkám došla. „Dostali jsme nic neříkající papír, ze kterého bych nespočítal vůbec nic,“ vyjádřil se majitel a správce nemovitostí Alexandr Kendik. Nespokojení odběratelé proto podali na teplárnu trestní oznámení a chtějí, aby policie a energetická inspekce provedla ve společnosti kontrolu. Teplárna se brání - argumenty bytových družstev jsou podle ní zavádějící.

Tomáš Balcar, člen dozorčí rady Teplárny Liberec, pronesl, že v dopise od Státní energetické inspekce je konstatováno, že uplatňované ceny lze v současné situaci považovat za obvyklé. Primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) argumentuje, že čísla hovoří jednoznačně a pokud si je někdo nechce nechat vyvrátit, pak mu je nikdo nevyvrátí.

Důvodem vysokých cen jsou podle družstevníků hlavně zastaralé parovody. Kvůli nim přichází teplárna o 40% vyrobeného tepla. Ze zákona přitom má mít rozvody v co nejlepším stavu. „Doprovodné vyhlášky k tomu zákonu počítají s maximální výší ztrát 18 procent,“ uzavřel předseda BD Vackova Pavel Hruška. O snížení ceny chtějí družstva dál jednat. Smlouvy na letošní rok zatím odmítají podepsat.