Informační kampaň poučí turisty, jak se chovat k divokým šelmám

Beskydy – Nebývalé množství divokých zvířat žije nyní na česko-slovenském pomezí v Beskydech. Ochránci přírody proto započali s informační kampaní, která má poučit turisty o tom, jak se mají chovat, když se setkají s medvědem nebo vlkem. Všechna tato zvířata jsou chráněná a v případě, že by je lidé poranili či zabili, mohli by se dostat do střetu se zákonem.

Informační letáky určené pro turisty dostávají také majitelé horských chat či obyvatelé horských obcí. Ti všichni se mohou setkat se šelmami, které se nyní usadily v Beskydech. Dana Bartošová ze správy chráněné oblasti odhaduje, že je v horách asi patnáct nebo dvacet rysů, možná až deset vlků a přinejmenším pět medvědů. Beskydy jsou přitom jediná česká lokalita, kde se tato tři zvířata vyskytují současně.

Ochránci přírody rovněž zřídily informační telefonní linky, kde podávají informace o jednotlivých šelmách a nebezpečí které od nich hrozí (774 652 299) či o náhradách škod, které zvířata způsobí (607 837 854).

František Šulgan z Českého svazu ochránců přírody ovšem uvádí na pravou míru obavy z vlků, které mohou eventuelně vyvolat vzpomínky na osud Červené Karkulky: „Vůbec není potřeba obávat se velkých šelem, protože rys nebo vlk na člověka neútočí. Je na místě opatrnost jenom při setkání s medvěděm.“ Šelmy jsou tak hrozbou především pro chovatele domácích zvířat. Například v posledním týdnu totiž zaútočili vlci na stádo ovcí v obci Janová a jednu téměř celou sežrali.