Obnovu pardubického zámku pomohly zaplatit Norské fondy

Pardubice - Rekonstrukce goticko-renesančního zámku v Pardubicích se chýlí ke svému  závěru. Veškeré opravy včetně restaurátorských prací by měly být hotovy do září. Hrozbu devastace kulturní památky pomohla spolu prostředky od Pardubického kraje odvrátit i šestnáctimilionová dotace z takzvaných Norských fondů.

Norské fondy jsou dotace, které země stojící mimo Evropskou unii odvádí do společného rozpočtu jako kompenzaci za přístup na společný trh. Peníze jsou určeny na rozvoj chudších regionů. Česká republika získá z těchto fondů v období let 2004 až 2009 asi 100 milionů eur.

Část dotace mířila i do Pardubic. Norské fondy zaplatily například novou dlažbu na zámeckém nádvoří, obnovu fasády na budově galerie, odkrytí hradební zdi nebo opravu kamenného mostku. Kolem zámku navíc nově vede zpevněná cesta pro hasiče.

Na zrekonstruovaném nádvoří už nebude možné běžně parkovat. Pardubický kraj proto hledá náhradní řešení. Nové parkoviště by podle radního Pardubického kraje Miroslava Brýdla mělo vzniknout před zámeckou branou.

Čerpání milionů korun z fondů zemí Evropského hospodářského prostoru provází podle ředitele muzea složitá administrativa. „Když chcete od někoho peníze,  musíte nakonec přistoupit na podmínky, jaké si dá,“ dodává k tomu Brýdl.