Cheb podepsal smlouvu o zřízení německého válečného hřbitova

Cheb - Chebský starosta Jan Svoboda a předseda německého Spolku pro péči o válečné hroby Reinhard Führer v Chebu slavnostně podepsali smlouvu o vybudování německého válečného hřbitova. Ten vznikne vedle městského hřbitova a veškeré náklady zaplatí německá strana. Na hřbitově spočinou ostatky asi 4 000 německých vojáků.

„Hlavními důvody, která nás k tomu vedly, byl úcta k člověku a úcta k lidským ostatkům,“ řekl chebský starosta. Spoluautor česko - německé deklarace kvitoval fakt, že za vznikem hřbitova stojí iniciativa města Cheb a německého spolku, nikoliv vlády obou zemí. Německá strana chce v Chebu taky iniciovat společné česko - německé tábory pro mládež. 

Podpisu smlouvy předcházelo mnohaměsíční jednání. Německý Spolek pro péči o válečné hroby zvažoval i obec Hlučín na Opavsku. Nakonec ale dal přednost Chebu. Proti byli od počátku komunisté a Klub českého pohraničí. Ten připravoval vyhlášení referenda, ale nepodařilo se mu včas získat dostatečný počet podpisů. V případě Chebu by jich muselo být přes dva tisíce.

Záměr vybudovat hřbitov schválili chebští zastupitelé, znění konkrétní dohody pak doladila městská rada. Německá strana se kromě nákladů na samotný válečný hřbitov zavázala dát 24,6 milionu korun na nutné úpravy infrastruktury městského hřbitova. Za tyto peníze by mělo být vybudováno odvodnění, oplocení, rozšíření kaple a komunikační sítě tak, aby vojenské pohřebiště zapadlo do celkového kontextu hřbitova.

Ostatky německých vojáků se v posledních letech několikrát přemisťovaly. Původně mělo vzniknout pohřebiště na evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Asi 4 000 krabic s ostatky nakonec skončilo ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy.