Diamo chce těžit uran, lidé říkají „ne“

Liberec - Úporný boj čeká zřejmě obyvatele z Podještědí. Ti se cítí podvedeni rozhodnutím společnosti Diamo, která chce v lokalitě zahájit těžbu uranu. Lidé se cítí podvedeni, ale nehodlají se s touto skutečností smířit. Jsou rozhodnuti bojovat a rozhodnutí o vyhlášení uranového ložiska chtějí napadnout u soudu. Horní zákon, podle kterého úředníci rozhodovali, je podle nich protiústavní, protože porušuje vlastnická práva.

Demokracie? Žádná není, říkají lidé v Podještědí. Státní podnik Diamo tu v horizontu dvaceti let začne těžit uran a nikdo z místních tomu nemůže zabránit. „Na jednu stranu říkají, že je nutné chránit soukromý majetek a na druhé straně nám do toho prý nic není,“ říká jeden z obyvatel Kotle. „Nesmí to být, nesmí. Nahoře na nás kašlou a vidí jen ty peníze,“ je přesvědčen další z obyvatel obce. Jiní hovoří o podvodu na lidech a pocitu bezmocnosti. „Říkali, že se těžit nebude a teď najednou ano,“ svěřují se se svými pocity.

Ještě nedávno zástupci Diama odmítali protesty lidí s tím, že těžba v lokalitě Kotle není pravděpodobná. Teď ale plány na těžbu uranu otevřeně přiznávají. „Těžit se tady bude se stoprocentní jistotou. Otázkou je kdy a jakými technologiemi. Žádný stát nenechá v podzemí surovinu, které je nedostatek, za pět set miliard,“ tvrdí generální ředitel společnosti Diamo Jiří Jež.

Kromě uranu ale leží v podzemí také zásobárna pitné vody pro čtvrtinu Česka. Lidé nevěří, že se ji podaří uchránit před kontaminací. „Sami odborníci říkají, že je pohyb území nevyzpytatelný. Pokud by došlo k úniku roztoku louhu do pitné vody, tak je to katastrofa pro celou ČR, ne jen pro Podještědí,“ varuje místostarosta Českého Dubu Martin Bobek. „Nelíbí se nám forma, jakou to probíhá. Všechno je tajné, neví se, jakou technologií by se mělo těžit. My se toho obáváme, protože riziko kontaminace pitné vody tam je,“ neskrývá obavy Petra Blahovcová ze sdružení Naše Podještědí.  

Místní se s plánovanou těžbou nechtějí smířit. Příští sobotu plánují další protesty.