Na severu Plzeňska se reálně rýsuje stavba 16 větrných elektráren

Bezvěrov (Plzeňsko) - Dosud největší projekt 16 větrných elektráren v Plzeňském kraji, každé o výkonu dva megawatty, má začít od jara příštího roku vznikat na severu Plzeňska v lokalitě Trhomné mezi Bezvěrovem, Nečtinami a Krsy. Stavba vázne už jen na povolení odboru životního prostředí krajského úřadu.

„Stavba 16 větrníků na 670 metrů vysokém kopci poblíž hlavního tahu z Plzně na Karlovy Vary nebude v žádném případě hyzdit krajinný ráz. Poblíž je 320 metrů vysoký televizní vysílač Krašov, vedení 400 a 110 kilovoltů,“ dodal. Investor už má povolení hygieny, telefonních operátorů, úřadu pro civilní letectví a dalších. České radiokomunikace zatím daly souhlas na polovinu stožárů, s druhou, poblíž vysílače, váhají. „Kraj nás požádal o doplnění některých údajů. Pokud dá souhlas, může se na jaře začít stavět a za dva nebo tři roky to bude hotové,“ vysvětlil Průcha.

Investorem stavby je plzeňská společnost AFE Bohemia, jejíž mateřská německá firma postavila v Německu za 13 let 64 větrníků. AFE také úspěšně připravuje lokalitu v Bílčicích na severu Moravy, v Pernarci na Plzeňsku a nově i oblasti Starého Sedliště a Boru na Tachovsku. AFE už více než rok měří v lokalitě Trhomné větrný potenciál pomocí padesátimetrových stožárů a zpracovává studii vlivu stavby na životní prostředí EIA, proti níž zatím nikdo nevystoupil.

Investor už také podepsal dohodu s obcí Pernarec na severu Plzeňska, kde údajně „porazil“ brněnské Eldaco. Kontrakt o spolupráci podepsal i s městem Bor na Tachovsku. „Zatím tam uvažujeme lokalitu Damnov,“ dodal Průcha. Druhou je Borovany-Kosov.

Náklady na jeden větrník se pohybují kolem 80 milionů korun, což je zhruba stejná suma, jakou v březnu uvedl ČEZ Obnovitelné zdroje, když poprvé prezentoval plánovaných 13 větrníků u Stříbra.

Plzeňský kraj je údajně jediným, kde nestojí žádná větrná elektrárna. Současné vedení kraje je proti těmto stavbám. Tvrdí, že v regionu jsou nevhodné větrné podmínky a že větrníky hyzdí krajinu. Definitivní verdikty mají ale v rukou stavební úřady v pověřených obcích.