Záchranný prapor v Jindřichově Hradci končí

Jindřichův Hradec - Poslední nástup záchranného praporu v Jindřichově Hradci připomínal spíš smuteční slavnost. A pak začalo stěhování techniky a vybavení k jiným útvarům. Takové jsou důsledky reformy armády, která potřebuje ušetřit desítky milionů korun. Příslušníci praporu v terénu zasahovali 15 let, pomáhali při sněhových kalamitách i záplavách, vlastní útvar se jim ale zachránit nepodařilo.

Pomoci jim nedokázali ani starostové, ani zástupci kraje. Více než půl roku sepisovali petice, jednali opakovaně s velením armády, jak potvrdil hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník (ODS). Jednání však dopadla neúspěšně. Starosta Nové Bystřice Jiří Zimola (ČSSD) se nechal slyšet, že končí činnost jedné z výkladních skříní české armády. Jako nešťastné hodnotí výsledky jednání také starosta Jindřichova Hradce Karel Matoušek (ODS).

Někteří vojáci v Hradci zůstanou, začlení se do vznikající lehké motorizované jednotky. Stanislav Mrvka, velitel praporu, dodal, že část vojáků z povolání se rozhodla odejít do zálohy. Specialisté se přesunou k bechyňským ženistům. O práci přijde asi 70 civilních zaměstnanců. Například Jiří Kalina už si novou práci našel. Ministerstvo obrany v rámci úspor ze šesti praporů zachová v současné podobě jen dva. Ušetří tak podle odhadů desítky milionů korun.

„Armáda má jiné prostředky a síly, které je schopna nasadit,“ uzavřel velitel Společných sil Armády ČR Jiří Halaška. Úkoly vojáků už převzaly jednotlivé složky integrovaného záchranného systému. Prapor oficiálně ukončí činnost 30. září.