Hasiči čerpali vodu ze Zlíchovského tunelu; nefungovalo analogové vysílání ČT1

Praha - Prudká bouře, která včera večer zasáhla kolem osmnácté hodiny Prahu, způsobila problémy nejen v dopravě, ale byl poškozen také žižkovský vysílač. Ten zajišťuje šíření analogového televizního signálu prvního programu České televize - ČT1 v Praze a jejím padesátikilometrovém okruhu. České Radiokomunikace vysílání programu ČT1 obnovily ve 21 hodin 44 minut.

Zasahovat museli večer i hasiči. V ulici Ve Smečkách vyjeli hasiči k opravě střechy, v ostatních místech čerpali vodu. Ve Zlíchovském tunelu byly zacpané dva kanály, které museli hasiči vyčistit. Tunel musel být dokonce uzavřen. V ostatních případech nebyla podle hasičů situace dramatická, ve sklepích nebo suterénních hostincích bylo několik centimetrů vody. Hasiči čerpali také ve vestibulu metra Můstek.

Mezi Vranným nad Vltavou a Zbraslaví podemlela voda železniční trať. Z Měchenic Posázavským pacifikem cestovala z Dobříše a Čerčan do Prahy více než stovka lidí. Podle původních informací měly všechny cestující dopravit na Zbraslav náhradní autobusy. Komunikace pod železniční tratí mezi Vranným a Zbraslaví byla ale zasypaná a pro autobusy neprůjezdná. Všichni cestující více než hodinu čekali ve vlaku na nádraží ve Vranném. Poté odcestovali do stanice Měchenice, kde měly být přistaveny autobusy. Po 21. hodině přijel pouze jeden.  

Mluvčí Českých drah po 22. hodině informoval o obnovení provozu na trati. Zároveň sdělil, že náhradní autobusovou dopravu zkomplikovaly potíže na silnicích. „Autobusy kvůli bahnu neprojely silnicí, která vede souběžně s železniční tratí, ale ani Břežanským údolím. Zpoždění měly i oba autobusy do Měchenic, které uvízly na strakonické silnici,“ vysvětlil mluvčí. Operační důstojníci pražských hasičů a pražské policie nebyli schopni situaci na místě popsat.

Republikový mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček uvedl, že hasiči od sobotního večera do dnešního odpoledne zasahovali na 170 místech. Nikdo nebyl zraněn, většinou čerpali vodu ze sklepů.

Bouřky se podle meteorologů budou přesunovat z Prahy a východu středních Čech na jihozápad a západ. Večer a v noci by měly slábnout.