Podezřelý tendr na výběr parkovného v Českých Budějovicích?

České Budějovice - Parkovací systém v centru Českých Budějovic je pro město nevýhodný. Tvrdí to představitelé Sdružení majitelů historických domů. To systém dlouhodobě kritizuje. Zároveň sdružení poukazuje na skutečnost, že společnost, která parkovací systém provozuje, je údajně propojená s bývalým českobudějovickým primátorem Miroslavem Tettrem.

Provoz parkovacích automatů, vydávání rezidentních a abonentních karet v historickém centru. To vše zajišťuje v Českých Budějovicích soukromá firma Jihočeská parkovací. Podle kritiků magistrátu získala mimořádně výhodnou smlouvu. Obsluhovat má navíc i nově plánované parkovací zóny zasahující značnou část města. „To je odvádění výnosů z městské pokladny. Firma Parking Praha odnáší 50 % z výnosů mimo ČR,“ tvrdí představitel Sdružení majitelů historických domů Karel Pražák.

Sdružení, které ale v minulosti usilovalo například o stavbu parkovacího domu, teď tvrdí, že existuje spojení mezi bývalým primátorem Českých Budějovic a soukromou firmou, která parkování zajišťuje. „Je možné prokázat, že ve správních orgánech společností vlastněných firmou Navatyp sedí syn bývalého primátora Tettra  Ondřej Tetter,“ pokračuje v argumentaci Karel Pražák.  

Podle dokumentů, které kritici shromáždili, i údajů z obchodního rejstříku působí syn exprimátora Ondřej Tetter ve funkci předsedy představenstva společnosti Hoteltyp. Jejím jediným akcionářem je přitom firma Navatyp a ta skutečně v roce 2003 vlastnila většinu akcií Parking Praha - majitele Jihočeské parkovací. „Pokládám veškerá podezření za nesmysl. Já nebyl u výběrového řízení,“ hájí se bývalý primátor Českých Budějovic Miroslav Tetter. „Výběrové řízení proběhlo řádně podle zákona,“ dodává náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.

Rozsáhlý systém parkovacích zón by měl v Českých Budějovicích začít platit zřejmě ještě letos. Kolik z vybraných peněz ale získá vybraná soukromá firma, zatím není zcela jasné.