Praha 1 chce zakázat pití na některých náměstích i v okolí škol

Praha - V centru Prahy nebudou lidé smět popíjet alkohol v okolí škol, dětských hřišť, stanic metra a pietních míst. Podle návrhu radnice první městské části by mělo být pití zapovězeno také například na Václavském náměstí, ve Vrchlického sadech před hlavním nádražím a za orlojem na Staroměstském náměstí, informovali dnes novináře zástupci radnice.

„Jsme přesvědčeni, že cílený tlak na problematická místa a ochrana potenciálně ohrožených lokalit přinesou výsledky,“ uvedl starosta Petr Hejma (ODS). Návrh radní odešlou magistrátu, který chystá vyhlášku o omezení pití alkoholu na veřejných prostranstvích.

Mezi další místa se zákazem pití alkoholu by měla patřit Národní třída a prostor u stanice metra Národní, Františkánská zahrada, Kampa a Hradčanské náměstí. Seznam míst je poměrně široký. Na magistrát nyní přicházejí i návrhy dalších radnic.

Například v Praze 2 nebudou moci lidé pít alkohol na Karlově a Tylově náměstí. Restrikce bude platit také v Trojické ulici od nábřeží k ulici Na Slovanech v ulici Na Rybníčku od hřiště po Štěpánskou. Radnice šesté městské části chce do vyhlášky zařadit Vítězné náměstí, stanice metra Hradčanská a Dejvická, dětská hřiště, prostranství s vodními prvky a okolí mateřských, základních a středních škol. Plošný zákaz není ze zákona možný.

Vyhlášku, která popíjení na některých veřejných prostranstvích zakazuje, hodlá schválit několik dalších měst v Česku. Zákaz v současné době platí například v Ústí nad Labem. Za jeho porušení může policie uložit pokutu až 1000 korun. Ústavní soud dříve podobné normy rušil. Ministerstvo vnitra ale vyhlášku letos posvětilo a oznámilo, že ji nebude pozastavovat ani zpochybňovat.