Při konkursu chrudimské Transporty zmizely miliony

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové odmítá odpovědnost za ztrátu 110 miliónů korun z konkursu chrudimské Transporty. Bývalý správce Jaroslav Wimmer poslal peníze dvěma soukromým firmám. Teď je ve vazbě a policie ho stíhá za podvod. Hrozí mu pět až dvanáct let vězení.

Před osmi lety si správce Wimmer pochvaloval, jak se mu daří zpeněžit majetek zkrachovalé Transporty. „Transporta je důkazem toho, že nejlepší revitalizační program je dobrý a řízený konkurs,“ řekl sebevědomě pro Českou televizi v únoru 2000 dnes již bývalý správce konkursní podstaty Jaroslav Wimmer.

Správce získal prodejem Transporty 300 milionů korun. Policisté ale po upozornění od banky zjistili, že z konkursu zmizelo přes 110 milionů korun. Správce poslal šedesát osm a půl milionu Centrální bance pohledávek do Litvínova a čtyřicet dva miliony firmě Bridge Brno. Soudu zřejmě lhal. „Správce konkursní podstaty uváděl, že má zhruba 107 milionů korun na účtech u bank a na termínovaných vkladech. Takže až z obsahu usnesení o zahájení trestního stíhání se měl soud možnost dozvědět o tom, že finanční prostředky byly převedeny na účty třetích osob,“ říká místopředsedkyně Krajského soudu v Hradci Králové Jolana Maršíková.  

Firma Bridge z Brna patří občanům ze Slovenska, na Centrální banku pohledávek je nařízená exekuce, na litvínovské adrese však nesídlí. Místní si na firmu pamatují, prý neplatila nájem svých kanceláří. „Policistům se podařilo zajistit část finančních prostředků. Jednalo se o částku třicet dva miliony korun. Část je ve finanční hotovosti a část v nemovitostech,“ sděluje k případu mluvčí Policie ČR v Hradci Králové Lenka Burýšková.    

Bývalý správce Wimmer skončil ve vazbě, aby nemohl ovlivňovat svědky. „Soud nic nezanedbal, vycházel ze zprávy správce konkursní podstaty a neměl důvod té zprávě nevěřit,“ hájí možné selhání soudu Jolana Maršíková.