Majitelka prodala chatu zahrnutou do konkurzu

Hradec Králové - Manželé Brandejsovi si koupili před devíti lety chatu v Orlických horách. Řádně zaplatili kupní cenu, ale po třech a půl letech užívání se dozvěděli, že není jejich. V době koupě byla totiž nemovitost součástí konkurzu na bývalou majitelku, která jim tento fakt při prodeji zamlčela. Brandejsovi mají už jen jednu možnost, jak chatu získat - koupit jí podruhé, tentokrát však v dražbě. 

Manželé Brandejsovi za domek v Bartošovicích zaplatili včetně úprav půl druhého milionu korun. Ale za tři a půl roku od koupě jim zavolal konkurzní správce úpadkyně, tedy původní majitelky. Oznámil jim, že chata není jejich, protože patří do konkurzu. „Vůbec jsem tomu nevěřil. Tu chalupu máme tři a půl roku a  informace o konkurzu pro mě byla šokem,“ svěřuje se majitel objektu Vladimír Brandejs.   

Původní majitelka Růžena Mazurová z Třebechovic Brandejsovým zatajila, že už je půl roku v konkurzu a nesmí s chatou disponovat. Nevěděla to ani kancelář Lord v Rychnově, která chatu nabízela. „Tehdy na katastru nic nebylo. Katastr nemovitost normálně převedl,“ vzpomíná realitní makléř Richard Losse. „Vůbec jsem netušil, že manželé Mazurovi prodají nemovitost bez souhlasu správce,“ dodává konkurzní správce Jiří Prouza. 

Správce ale mohl být podle soudu rychlejší a zjistit a sepsat majetek úpadce včetně chaty dřív, než za několik měsíců, jak je obvyklé. Třeba ještě před tím, než se Brandejsovi nechali napálit. „Zahrnutí majetku úpadce do konkurzní podstaty po třech a půl letech je doba dlouhá. Právní úprava to dovoluje, rozhodně bych však řekla, že tento postup není nejšťastnějším řešením,“ komentuje počínání správce místopředsedkyně Krajského soudu v Hradci Králové Jolana Maršíková.

Správce nařídil, aby se Brandejsovi z chaty vystěhovali. 30. června se bude prodávat v dražbě kanceláře Ideal reality. „Já to prodávám na základě usnesení Krajského soudu v Hradci Králové. Bohužel jinak konat nemůžu,“ hájí se Jiří Prouza. „Ta spravedlnost je neuvěřitelná. Kde ta spravedlnost vlastně je?,“ ptá se Vladimír Brandejs.   

Poslední nadějí Brandejsových je dovolání, které podali k Nejvyššímu soudu. Na rozhodnutí čekají dva roky.