Doktoři na Karlovarsku připravují volební kandidátku

Karlovy Vary - Včera rebelové dnes vážení politici? Takový by mohl být osud některých doktorů, kteří v lednu protestovali v Karlových Varech proti způsobu, jakým politici a jimi pověřená firma spravují nemocnici. Tehdy se svým protestem uspěli a kraj postavil do čela nemocnice zástupce rebelujících. Ti teď založili hnutí Doktoři za ozdravení společnosti a připravují volební kandidátku.

Lékaři, kteří v lednu mimo jiné zorganizovali protestní stávku a pohrozili hromadnou výpovědí, dokázali přivést do ulic nespokojenou veřejnost. Na protestním shromáždění před lázeňským hotelem Thermal bylo 3 000 a před hejtmanstvím kolem 1 300 lidí. „Situace, která v lednu vznikla kolem našeho zdravotnictví, byla účelová,“ je přesvědčen současný hejtman a lídr do komunálních voleb za ODS Josef Pavel. „Já si osobně myslím, že je mezi nimi spousta chytrých lidí, a že budeme moci spolupracovat,“ domnívá se lídr do komunálních voleb za ČSSD Josef Novotný. „Proběhla dosti dramatická snaha  skupiny těchto lékařů o záchranu krajské nemocnice. Vzbudilo to velkou pozornost, a pokud se jim podaří navázat na tuto kampaň tak by mohli uspět, ale úspěch by to byl určitě jen krátkodobý,“ tvrdí mluvčí hnutí Doktoři za ozdravení společnosti Filip Berger.

Politolog Milan Znoj při hodnocení politických ambicí doktorů říká, že jedna strana mince je navázat na lednové kroky a pokračovat v nich dál na politické scéně. Zároveň druhou stranou mince je dlouhodobá nespokojenost s tím, jak kraj řídí nejen zdravotnictví, ale i například školství či kulturu.   

Doktoři zformulovali svůj program. Kraj by podle něj měli řídit experti a manažeři. Politikům přisuzují roli supervizorů, kteří ovšem nezasahují do věcných problémů. Profesionál by měl být jenom hejtman. Ostatní politické funkce, jako vicehejtmani a radní, by podle doktorů měly být čestné a neplacené.

Hnutí nyní dává dohromady kandidátku do krajských voleb. Podle mluvčího tam až polovinu míst zaujmou lidé z jiných profesí, než ze zdravotnictví.