Koně v Kladrubech ohrožuje nakažlivá pohlavní nemoc

Kladruby - Nakažlivá pohlavní nemoc ohrožuje chov koní v Národním hřebčíně v Kladrubech. Veterináři nebezpečnou nemoc odhalili u jednoho z hřebců letos v lednu jen shodou náhod. Nákaza se ale šíří dál, v Kladrubech proto platí mimořádná opatření.

Nakažlivá metritida koní patří mezi nebezpečné pohlavní choroby, ohrožuje reprodukci chovu a navíc se velmi obtížně zjišťuje. Nebezpečnou nákazu veterináři zjistili zatím u šesti koní. Radek Axmann z Krajské veterinární správy Pardubice vysvětlil, že původce nákazy není vždy a konstatně vylučován z pohlavních orgánů. Každý vzorek, který je odebrán jako negativní, tedy neznamená, že kůň je skutečně zdravý.

Důkladné veterinární prohlídky koní jsou v Kladrubech zcela běžnou záležitostí. Nyní ale už několik měsíců platí v hřebčíně přísná mimořádná opatření. Zastavil se prodej koní a dva hřebce museli odborníci vykastrovat, aby nákazu nešířili. Podle ředitelky Národního hřebčína Kladruby nad Labem Lenky Gotthardové je opatření opravdu radikální. Hřebci však mohou žít, opatření mohlo být ještě radikálnější.

Pro veterináře zůstává záhadou, jak se nakažlivá metritida koní do Kladrub dostala. Krajská veterinární správa Pardubice podle Radka Axmana zatím v Kladrubech zjistila 6 izolací této bakterie. „Je to pro nás těžká rána, určitě nesmíme připouštět cizí klisny,“ uznává ředitelka hřebčína.

Pracovníci Krajské veterinární správy v Pardubicích věří, že pokud už se nákaza u dalších koní neprokáže, budou moci mimořádná opatření v Národním hřebčíně v Kladrubech zrušit během několika příštích měsíců.