Malých pacientů v lázních Kynžvart ubývá - zřejmě kvůli poplatkům

Kynžvart - Za prvních pět měsíců letošního roku přijelo do Dětské lázeňské léčebny v Kynžvartu o třetinu méně malých pacientů než loni. Ředitelka léčebny to přisuzuje hlavně zavedení regulačních poplatků.

Pro malé astmatiky, děti s kožními alergiemi a nemocemi ledvin je blahodárné, pokud mohou do zdejšího prostředí přijet na čtyřtýdenní až osmitýdenní ozdravný pobyt co nejčastěji, nejlépe každý rok. Šedesátikorunový regulační poplatek na den je však pro řadu rodin víc než citelný. Platí ho léčené děti i rodiče nebo sourozenci, kteří je doprovázejí. Celková částka tak může přesáhnout 10 tisíc korun. Některé rodiny z finančních důvodů musejí léčbu odmítnout.

Dětskému lázeňství neprospívají ani některé reformní kroky ve školství. Přestože se v lázeňské škole sešlo pouze devět dětí, je tady sedm různých druhů učebnic, uvedla učitelka Helena Schwertschalová. Většina škol totiž pracuje podle vlastních vzdělávacích školských plánů a učebních osnov. Ředitelka Dětské lázeňské léčebny Kynžvart Hana Hrušková doplnila, že pokud se děti nebudou léčit včas, projeví se to na nich v dospělosti. Léčba bude potom pro stát dražší, než kdyby nyní děti od poplatků osvobodil.