Historické centrum Jáchymova čeká na záchranu

Jáchymov - Odborníci burcují, historické centrum Jáchymova má poslední šanci na záchranu. Památkáři a členové Sdružení pro stavebněhistorický průzkum dnes podepsali dokument zvaný Jáchymovské memorandum. Snaží se varovat před zkázou, jaká postihla podobné památky v Německu nebo Rakousku a donutit české úřady jednat. Zároveň nabízejí svoji pomoc.

Dnešní Jáchymov jsou na jedné straně nové fasády a luxus radonových lázní, na opačném konci města stojí polorozpadlé, vybydlené domy a chátrající památky. Odborníci začali jednat, vyzvali Ministerstvo kultury ČR, aby se pokusilo domy zachránit. Starostka města Milena Hauserová potvrdila, že Sdružení pro stavebněhistorický průzkum chce upozornit na stav památkového fondu v Jáchymově, který je dlouhodobě opomíjený a v naprosto kritickém stavu. Jáchymov patřil v 16. století mezi nejbohatší města, za zchátralými zdmi se dodnes uchovala mimořádná architektura a jak starostka Hauserová doplnila, podobné stavby v Německu a Rakousku již zanikly. V Jáchymově naopak zůstaly kompletně zachované historické konstrukce, řezané stropy a klenby, podle stavebního historika Lubomíra Zemana z Národního památkového ústavu je hodnota zdejšího fondu nesporná a rovná se takovým nádherným celkům, jako je třeba Český Krumlov.

Město všechny historicky cenné domy na začátku devadesátých let prodalo a podle radnice za současný stav domů mohou špatné kupní smlouvy. Místostarosta Jáchymova Bronislav Grulich vysvětlil, že soukromí majitelé je použili jako zástavy u bank. K tomu historik Zeman dodal, že je nutné konečně něco dělat.

Členové sdružení chtějí text memoranda, na kterém se s památkáři dohodli, odeslat Ministerstvu kultury a Karlovarskému kraji příští týden.