Mrakodrapy na Pankráci mají zelenou

Praha - Na Pankráci budou stát další dvě nové výškové budovy. Stavební úřad Prahy 4 dnes vydal územní rozhodnutí o jejich umístění. Občanská sdružení se ale proti plánu radnice chtějí odvolat. O stavbách tak bude rozhodovat pražský magistrát. O budovách už jednal i dříve, magistrátní památkáři dali tehdy projektu souhlasné stanovisko. Na pankrácké pláni by měla stát budova s luxusními byty a hotel.

„Proti územnímu rozhodnutí podáme odvolání,“ uvedl Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí. Podle něj byla v řízení řada procesních i jiných pochybení a rozhodnutí by podle něj mělo být zrušeno. Pětice sdružení už dříve upozorňovala zejména na to, že investor nedodal rozptylovou a hlukovou studii a studii povrchových částic ve vzduchu.

Společnosti ECM, která má budovy stavět, plánovaná odvolání plány neohrožují. „V našich projektových plánech počítáme i s možným odvoláním protistran,“ řekla mluvčí investora Zuzana Doležalová s tím, že společnost čeká na rozhodnutí pražského magistrátu. Všechny podklady ECM podle ní předala v pořádku a včas.

Občanská sdružení měla k územnímu rozhodnutí přes sedm desítek stran námitek. „Ze čtyř desítek závažných námitek ke stometrovému domu ve tvaru V vyhověl stavební úřad dvěma, a to jen z části,“ uvedla Marie Janoušková z Občanské iniciativy Pankráce. Dvojice mrakodrapů Epoque podle ní nenabízí zázemí pro běžné obyvatele sídlišť na Pankráci. Budova s byty ale studii hodnocení vlivu na životního prostředí údajně nepotřebovala, u hotelu stačilo zjišťovací řízení.

Projekt společnosti ECM zahrnuje výstavbu devíti budov. V roce 2004 byl zkolaudován pětipodlažní administrativní objekt City Point a City Empiria (bývalý Motokov), o tři roky později City Tower (bývalá budova Československého rozhlasu).

Stavět chce i další investor 

Na Pankráci se chystá stavět i další investor - akciová společnost Pankrác. Plánuje vybudovat administrativní centrum, podle občanského sdružení Arnika by měla být budova vysoká téměř 80 metrů. Národní památkový ústav označil stavbu za vyloučenou, pražští památkáři zatím stanovisko nevydali. „Kromě architektonického návrhu a pár konzultací s úřady nic jiného neproběhlo,“ řekl Antonis Timiopulos z Pankráce.

Timiopulos ale potvrdil, že objekt s názvem Ledová věž by v budoucnu na Pankráci stát mohl, pokud se společnosti podaří dokončit územní řízení, které je ale zatím v nedohlednu. Investor žádost o stanovisko magistrátních památkářů stáhl.

UNESCO bude chystané stavby znovu projednávat 

Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo před rokem znepokojení UNESCO. Krátce potom ministerstvo kultury uzavřelo správní řízení ohledně mrakodrapů a potvrdilo rozhodnutí magistrátu, který budovy povolil. Podle Martina Skalského ze sdružení Arnika bude na počátku července plány na stavbu mrakodrapů znovu projednávat Výbor světového dědictví v kanadském Quebeku.

Novou metodiku pro výstavbu výškových budov v Praze má také magistrát. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole.

Mrakodrapy na Pankráci
Zdroj: Klub Za starou Prahu