V pardubické firmě vypukla tuberkulóza, zaměstnanci musí na vyšetření

Pardubice - Hygienici nařídili vyšetřit desítky zaměstnanců pardubické firmy Foxconn. U čtyř pracovníků původem z Moldávie prokázaly lékařské testy tuberkulózu. Ve dvou případech se přitom jedná o otevřenou formu nemoci, což znamená i větší riziko pro okolí. Preventivní vyšetření teď musejí podstoupit všichni, kteří s nemocnými přišli do styku.

Mimořádná opatření hygienici nařídili poté, co testy prokázaly otevřenou formu tuberkulózy u dvou kmenových pracovníků firmy Foxconn. „V naší nemocnici byly vyšetřeny tři osoby a u jedné se diagnóza potvrdila. Tento pacient je hospitalizovaný v plicní léčebně v Humpolci,“ uvedla mluvčí Pardubické krajské nemocnice Ivana Faiklová. „Pacienta je třeba izolovat a okamžitě začít léčit,“ doplnil primář Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy Vladimír Molnár.

Na léčení nastoupila i žena, u které rizikovou formu tuberkulózy objevili lékaři v Hradci Králové. Hygienici nechají preventivně vyšetřit desítky dalších lidí včetně zaměstnanců Foxconnu a spolubydlících na ubytovně. „Byly vybrány osoby, které byly v závažném riziku možného onemocnění a v kontaktu s těmito nemocnými,“ vysvětlila vedoucí protiepidemického oddělení Pardubického kraje Inna Valentová. Manažer Foxconnu Zdeněk Petrovický sdělil, že v podobné situaci firma vždy s krajskou hygienickou stanicí spolupracuje a řídí se jejími pokyny.

Postup vedení podniku se však nelíbí některým zaměstnancům. Požadují více informací. „Máme teď strach chodit do práce. Někteří lidé už přestali chodit úplně. Začali marodit, protože se bojí, že by se mohli nakazit,“ řekl jeden z pracovníků firmy. Společnost na výrobu počítačů, která kromě Moldavanů zaměstnává i další cizince, situaci podle vedení nepodceňuje. Všechny rizikové pracovníky chce nechat důkladně vyšetřit. „Testy na nemoci zařazujeme do preventivních prohlídek,“ potvrdil Petrovický.

Společnost Foxconn oznámila, že v areálu podniku už brzy otevře vlastní lékařské centrum. Zaměstnancům nabídne preventivní vyšetření. Součástí mají být i služby praktického lékaře.