V Ústí nad Labem zkolaboval systém péče o zeleň

Ústí nad Labem - Vzrostlá, dlouho nesekaná tráva zůstala bez údržby týdny na ústeckých sídlištích a v parcích. Sekačky se na travnatých plochách objevily až v posledních dnech.

Čtyřicet, šedesát centimetrů, někde až po pás - tak vysoko vyrostla tentokrát tráva na většině zelených ploch v Ústí nad Labem. Ke stěžovatelům se přidali i lékaři a hygienici. V trávě vyšší než čtyřicet centimetrů číhají klíšťata a travní pyly trápí alergiky. Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice Ústí nad Labem, prohlásil, že i v některých parcích jiných velkých měst byla zjištěna klíšťata, která mohou přenášet nemoci. Opozice viní z kalamity magistrát.

Člen zastupitelstva města Jaroslav Kubín (KSČM) se nechal slyšet, že za dvacet milionů se město skutečně udržovat nedá. Jan Řericha (ODS), náměstek primátora Ústí nad Labem, dodal, že město rozhodně nešetří. Ústecký magistrát tvrdí, že šlo jen o jednorázový výpadek, který se nebude opakovat, jak potvrdil Jan Řeřicha. Podle kritiků nemají firmy udržující zeleň dostatečnou motivaci. Dostávají paušál, ať sekají dvakrát ročně nebo jednou měsíčně.

"Budeme navrhovat systém, kdy bude firma hodnocena podle výkonů," konstatoval Michal Vlček ze společnosti AVE Ústí nad Labem, která se zabývá údržbou zeleně. "Uděláme audit celého systému, a pokud se ukáže, že jsou finanční prostředky nedostatečné, budeme se to snažit řešit," uzavřel mluvčí Magistrátu města Ústí nad Labem Milan Knotek. Firmy, které se v Ústí nad Labem starají o zeleň, tvrdí, že příští měsíc už žádný důvod ke stížnostem nebude.