V Plzni se rozhořel spor o výstavbu obchodního centra

Plzeň - Ekologové nejspíš prohrají spor o výstavbu dalšího nákupního centra v Plzni. Nové územní rozhodnutí totiž dává investorovi zelenou. Děti Země projekt kritizují hlavně kvůli nárůstu dopravy. Investor je naopak přesvědčen, že pro snížení negativních dopadů dopravy udělal maximum.

Dalším obchodním centrem ve středu města si podle ekologů zadělává Plzeň na velké problémy s už tak přetíženou dopravou. Nákupních center je podle sdružení Děti Země v Plzni dostatek, projekt tudíž považují za scestný. Investor však tvrdí, že obchodní dům dopravu nezkomplikuje. S tím nesouhlasí Irena Vostracká z plzeňského Útvaru rozvoje a koncepce města. „Ať v této lokalitě vznikne cokoliv, dopravu to bude generovat," tvrdí Vostracká.

Novinář Jaroslav Nedvěd kauzu sleduje už od úplného začátku a je přesvědčen, že ekologové mají pádný důvod bránit centrum před dalším bujením dopravy. „Město sice léta řeší problém s dopravou v centru, zároveň tam ale staví obchodní domy, které přitahují auta," vysvětluje Nedvěd.

Otázka do budoucna tak zní, kolik obchodních center ještě Plzeň snese. Zdá se, že trh je už přesycen. Zástupce investora nového obchodního centra Ivan Hlaváček si myslí, že nákupní centra se budou sice vylepšovat, žádné další ale vyrůstat nebudou.

Ekologové budou v boji proti novému nákupnímu centru pokračovat a proti novému územnímu rozhodnutí se odvolají.