Stovky lidí si přišly prohlédnout opravenou část zámku Kratochvíle

Netolice - V zámku Kratochvíle u Netolic památkáři otevřeli opravené patro renesanční vily s velkým zlatým sálem. Letní sídlo Rožmberků a Eggenbergů přilákalo stovky návštěvníků.

Vrchol renesančního štukatérského umění, velký zlatý sál, dostal novou tvář po více než 30 letech. Interiéry teď odpovídají době posledních Rožmberků. Nechybí hostina ani muzikanti. Restaurátoři zde pracovali téměř dva roky. Našli například původní grafické předlohy z roku 1580, proto mohli rekonstruovat i ztracené výjevy.

Restaurátor Jiří Bláha prozradil, že zajímavé byly malby na vestavěné skříni a na souboru starých dveří, o kterých se nevědělo, protože byly uskladněné na půdě. Na zemi leží další unikát - ručně malované dlaždice. Podlaha dostává svou původní podobu po zhruba 200 letech. Kastelán Vojtěch Troup se nechal slyšet, že kvalita všech provedených prací je mimořádná.

V patře vily její správci otevřeli pracovnu a ložnici Petra Voka, velký vladařův pokoj. Vloni byla v místnostech expozice animovaného filmu, návštěvníci krásu interiéru příliš nevnímali. „Jsme rádi, že nový majitel odvezl sbírky animovaného filmu,“ nechal se slyšet ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Vila je podle historiků v Česku výjimečnou památkou. Patří k nejzachovalejším na sever od Alp. Její znovuzrození si zatím vyžádalo 15 milionů korun. Oprava této vily potrvá ještě asi tři roky a vyžádá si minimálně 10 milionů korun.