Na pastvinské přehradě proběhlo mistrovství Vodní záchranné služby

Pastviny - Vodní záchranná služba eviduje na pastvinské přehradě na Orlickoústecku každoročně stovky zásahů. Není proto divu, že zde dnes poměřovali své síly desítky vodních záchranářů. První pomoc, ve které jde o vteřiny a hlavně o život - takové jsou disciplíny na mistrovství Vodní záchranné služby (VZS). Ukázat své schopnosti a porovnat je s ostatními přijelo k pastvinské přehradě osm týmů.

Pavel Skácelík z VZS Pastviny prozradil, že mezi členy služby patří dobrovolníci z celých Čech. Členka VZS Pastviny Markéta Jandová sdělila, že mezi náročné disciplíny patřilo plavání v montérkách s podplaváním překážky. Fyzicky náročné disciplíny ve vodě pak střídá pomoc tonoucímu na břehu. Pod dohledem lékaře a zároveň člena VZS Vlastimila Bílého se týmy záchranářů pouštějí do resuscitace.

K záchraně životů je potřeba i profesionální technické vybavení. Vodní záchranáři ale přiznávají, že musejí počítat každou korunu. Spoléhají na sponzorské dotace a příspěvek od kraje. „Peněz skutečně není nazbyt, Situace se teď pomalu lepší, protože se připravuje jakási transformace VZS,“ nechal se slyšet Oldřich Houdek, předseda VZS Pastviny.

Mistrovstvím republiky si vodní záchranné týmy zároveň připomněli 70. výročí pastvinské přehrady. Jen vloni zde záchranáři pomohlo více než stovce lidí.