Čeští celníci dnes mají den otevřených dveří

Praha - Generální ředitelství cel dnes ve svém areálu v pražské Budějovické ulici pořádá historicky první den otevřených dveří. Návštěvníkům nabídne pohled do historie i současnost práce celníků u nás i v Evropské unii.

Pro návštěvníky je připravený bohatý program. Účastníci budou moci sledovat spoustu dynamických ukázek. Celníci například předvedou výcvik služebních psů pro vyhledávání drog a tabáku nebo nasazení speciální skupiny, kterou celní správa disponuje. Hosté si také budou moci prohlédnout laboratoře, připraveny jsou i expozice z historie celnictví a ukázky techniky.

Technickým lákadlem je velkokapacitní rentgen, který už druhým rokem usnadňuje práci celníků a šetří čas. Zařízení je schopné bez výkladu nákladu během několika minut odhalit obsah kamionu nebo kontejneru od kabiny přes náklad až po podvozek. "Už se nám například podařilo v kabině odhalit cigarety, drogy a podobně," uvedl generální ředitel Celní správy ČR Pavel Novotný. Zařízení se nasazuje v blízkosti některých hraničních přechodů a u důležitých uzlů, jako je třeba Ruzyně. Kromě drog a cigaret už přístroj odhalil i například běžence z Asie.