Žďákovský most čeká generální oprava

Tábor - Už teď děsí lidi z okolí Žďákovského mostu chystaná uzavírka. Šedesát let starý most přes Orlík totiž čeká generální oprava a během ní bude úplně uzavřen  Mnoho lidí bude muset tomu dojíždět za prací desítky kilometrů. Místní podnikatelé se zase bojí menších zisků. Doteď přes most jezdí skoro tisíc aut denně.

Prorezlá železná konstrukce, opadávající beton i nefunkční ocelové válce, na kterých se most pohybuje. Generální oprava je nezbytná. „Bude první opravou od doby postavení mostu,“ říká starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt.   

Ředitelství silnic a dálnic plánuje most s nejširším mostním obloukem v republice uzavřít na dva roky. Projektová dokumentace generální opravy je před dokončením. „Měla by být dokončena začátkem července,“ upřesňuje František Mertl z Ředitelství silnic a dálnic v Českých Budějovicích.   

Uzavírka mostu zkomplikuje život lidem především z Orlíku nad Vltavou. Ti co dojíždějí za prací do Milevska nebo Písku najedou o desítky kilometrů víc. „Nejbližší most přes řeku Vltavu je až u Zvíkovského Podhradí,“ vysvětluje starosta Štrajt. „Mám dvě malé děti a máme tady školku otevřenou od půl sedmé. Moje pracovní doba je od sedmi takže nebudu stíhat jezdit do práce,“ líčí svoji situaci Jana Hanzlová z Orlíku nad Vltavou.

O ztrátě zisků hovoří i místní podnikatelé. Někteří už teď příští turistickou sezónu zcela odepsali. „Finanční ztráta bude určitě velká,“ obává se podnikatel Vladimír Kostínek. Ztráty očekává i podnikatelka Jana Suchanová. „Určitě ty příjmy budu hodně ovlivněny opravou mostu,“ říká. „Pokud se finanční prostředky seženou, tak by došlo k zahájení opravy na přelomu září a října,“ předpokládá František Mertl.

Během generální opravy mostu tu stavbaři uzavřou provoz celkem pětkrát. První velká uzavírka se tu čeká v polovině března příštího roku.