Místním akčním skupinám z Olomoucka se daří získávat dotace

Olomoucko - Podnikatelé, obce i neziskové organizace z Olomouckého kraje úspěšně získávají dotace z evropských fondů. Peníze na rozvoj svých mikroregionů si také přerozdělují. V celém Olomouckém kraji pracuje už jedenáct takzvaných místních akčních skupin (MAS).

Radní Olomouckého kraje Vladimír Mikeška (ODS) sdělil, že se jedná o sdružení 2 mikroregionů pro spolupráci a získávání dotací. Projektová manažerka Pavla Krpálková informovala, že systém rozdělování dotací jde zespodu - tedy od spolků, obcí, mikroregionu nebo od místních podnikatelů. Mezi některé konkrétní výsledky činnosti místních akčních skupin, které sdružují obce i podnikatele z mikroregionů, patří multifunkční sekačka do zámeckého parku nebo speciální traktor na ořez stromů podél silnic a cyklostezek v regionu.

Peníze z různých evropských fondů, o které žádá místní akční skupina jako celek a následně je rozdělí mezi žadatele v regionu, se použijí na nákup zejména zemědělské techniky nebo například na různá školení. Již zmíněnou sekačku do zámeckého parku získala obec Veselíčko na Přerovsku. Jaromír Dohnal, starosta Soběchleb a předseda MAS Záhoří - Bečva, se nechal slyšet, že peníze se rozdělily na základě úspěšnosti podaných projektů.

"Do MAS jsme se přihlásili, potřebovali jsme peníze. Ty jsme sice získali, ale až napodruhé," dodal starosta Veselíčka Jiří Gogola. Také Olomoucký kraj tyto skupiny podporuje a každý rok ze svého rozpočtu uvolní 4 miliony korun, které jsou určeny na administrativní fungování manažerů.