Vltava pravděpodobně pramení uvnitř středověké štoly

Šumava - Místo, kde pramení česká řeka Vltava, přináší další záhadu. O tom, že bod vyznačený na mapách a v turistických průvodcích není skutečným prameništěm, vědí hydrologové už řadu let. Teď ale přišli vědci ze Šumavského parku s tím, že i údajně pravý pramen, který je o něco výše v lese, je ve skutečnosti jen odvodňovací štolou středověkého dolu.

Pramen Vltavy se řadí mezi nejnavštěvovanější místa na Šumavě. První mineralog Národního muzea Maxmilián Zipp však v roce 1840 neoznačil skutečný pramen řeky. To vědí hydrologové i kartografové už dlouho, což potvrdil Marcel Goetz z Mapového centra. Skutečné prameniště mělo ležet v obtížně přístupné oblasti zhruba kilometr od turistického bodu. Tak to označili odborníci, ovšem vědci z Národního parku se teď postarali o další překvapení.

Pavel Hubený ze Správy Národního parku Šumava prozradil, že řeka Vltava s největší pravděpodobností pramení uvnitř jedné ze středověkých štol a na zemský povrch se dostává kanálem, který v minulosti vytvořili lidé. „Je tu vidět umělý násyp, umělá terasa nebo velký lom se zbytkem propadlých štol,“ nechal se slyšet Pavel Hubený. Na fakt, že jde o středověký důl, poukázala například jiná vegetace.

Odlišnější je také složení vody, která obsahuje velké množství stříbra, jak sdělil David Albrecht ze Správy Národního parku Šumava. Taková voda má prý dobrý vliv na mužskou potenci, jak říká pověst. Poloha pramene řeky Vltavy se na mapách nijak zásadně měnit nebude.