Opoziční zastupitelstvo Prahy 5 se bouří kvůli územnímu plánu

Praha - Radnicí Prahy 5 otřásá spor kvůli podobě územního plánu. Opoziční zastupitelé společně s občanskými sdruženími napadají starostu Jančíka za to, že za milion a půl objednal architektonické studie, které bez vědomí obyvatel řeší možnou zástavbu v zeleni nebo na hranicích chráněných území.

Někteří zastupitelé i občanská sdružení hodnotí chování radních páté městské části v čele s Milanem Jančíkem jako aroganci moci. Praha 5 dala magistrátu své podněty na změny územního plánu, ale nezeptala se na názor veřejnosti. Návrhy navíc nechala vypracovat architektonickými kancelářemi bez jakéhokoliv mantinelů.

„Někteří architekti patrně neznají Prahu 5, protože navrhují zástavbu chráněných přírodních lokalit jako je vrch Vidoule nebo Dívčí hrady,“ tvrdí zástupkyně Občanského sdružení Měchurka Jaroslava Kroupová. S ní ale nesouhlasí mluvčí radnice Radovan Myslík. Podle něj totiž Praha 5 oslovila pouze architektonické odborníky.

Návrhy architektů dostal magistrát se zpožděním. Kromě toho obsahovaly spoustu chyb, na kterých je podle opozičních zastupitelů vidět, že zpracovatelé se často neobtěžovali jít do terénu, aby zjistili, zda lze změnu provést. „Je to plýtvání veřejnými prostředky. Městská část totiž na vypracované materiály vynaložila téměř 2 miliony korun,“ vysvětluje zastupitel Prahy 5 Ondřej Gál.

Magistrát se začne co nejdříve studiemi probírat, přihlížet bude i k připomínkám obyvatel. „V případě že budou zapadat do koncepce územního plánu Prahy, bude se s jejich náměty pracovat,“ říká ředitelka odboru územního plánu pražského magistrátu Jitka Cvetlerová.

Zastupitelé i občanská sdružení se budou moci ke koncepci změn územního plánu, kterou vypracovává magistrát, vyjádřit v říjnu tohoto roku.

Starosta Prahy 5 Milan Jančík
Starosta Prahy 5 Milan Jančík