Stříbrný poklad je pro Soběslav událostí tisíciletí

Soběslav - Vzácný poklad v podobě tří kilogramů stříbrných mincí objevil u stavby jezu v Soběslavi místní důchodce František Dedek. Podle archeologů, kteří celý den místo zkoumali, pocházejí mince ze začátku třicetileté války. Jejich hodnotu zatím historici neodhadli. Pro Soběslav je to ale podle jejího starosty Jindřicha Bláhy událost tisíciletí. Výše odměny pro poctivého nálezce zatím nebyla stanovena.

Přibližně tisíc mincí čekalo na své objevení čtyři století. Na některých už nazelenalá vrstva koroze smazala ražbu, na jiných je zcela jasně čitelná. „Nahoře v opisu se nachází roční datace, tedy 1612,“ říká vedoucí archeolog Husitského muzea v Táboře Rudolf Krajíc.

Nálezce pokladu nedozírné ceny František Dedek vyrazil naprocházku podél černovického potoka, kde na staveništi zahlédl na zemi dva plíšky. Očistil je a zjistil jsem, že se jedná o mince. Vyhloubil tedy v zemi díru a našel, jak sám říká, celé stříbrné hnízdo, uvnitř kterého byly stovky mincí. Objev si nenechal pro sebe a na místo ihned přivolal nadšené táborské archeology, kteří se pustili do prozkoumávání okolních jam a rozjeli se i do Českých Budějovic, kde prohrabali již odvezenou zeminu. A našli v ní dalších 250 mincí.

„Ta rozmanitost je obrovská, jedná se o mince z mnoha zemí Evropy,“ konstatuje s nadšením Krajíc. Historici zatím hodnotu pokladu neodhadli a nedokázali ani přiblížit, co by se za mince ve své době dalo pořídit. Proto je také nejasná výše případné odměny pro nálezce. Soběslavská radnice bude chtít podle starostových slov poklad vrátit a do dvou let ho pak vystaví v novém muzeu.

Místo nálezu pokladu v podobě tří kilogramů stříbrných mincí
Místo nálezu pokladu v podobě tří kilogramů stříbrných mincí
Více fotek
  • Místo nálezu pokladu v podobě tří kilogramů stříbrných mincí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/296/29585.jpg
  • Jedna z historických mincí z pokladu nalezeného v Soběslavi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/296/29584.jpg