Klánovičtí bojují proti golfovému hřišti, nechtějí obětovat stromy

Praha - V Klánovicích kdysi bylo golfové hřiště. Současné pokusy o jeho obnovení však narážejí na odpor a spor se táhne již několik let. Jeho poslední fáze se však tentokrát netýká ani tak hřiště samotného, ale spíš staré golfové klubovny. Klánovickým se nelíbí její rekonstrukce. Podle nich nebyla povolená.

Na šedesát obyvatel Klánovic protestovalo proti už dokončené rekonstrukci domu u Klánovického golfu. Přestavba údajně probíhala bez povolení. Průvod proti, podle jejich názoru, černé stavbě zahájili uprostřed Klánovic a vydali se směrem ke golfovému hřišti. „To by musela být ta stavba černá již sedmdesát let, neboť ten dům tady stojí od roku 1938,“ poukazuje na nelogičnost argumentace odpůrců golfového hřiště mluvčí společnosti Forest Golf Resort Praha Monika Bažantová.

Odpůrci Klánovického golfu ale hovoří jinak. Budova podle nich prošla bez stavebního povolení zásadní přestavbou. To ale teď společnost Forest Golf Resort Praha má. „Já nemůžu posuzovat, proč se někomu něco nelíbí. Proběhlo zkrácené stavební řízení, o čemž máme příslušný certifikát,“ argumentuje Monika Bažantová. „To je skutečně možné, že stavba už je zlegalizovaná. Nicméně fakta a všechna dokumentace hovoří pro to, že od ledna do konce června , to znamená půl roku, stavba probíhala bez všech povolení,“ oponuje svolavatel protestního průvodu Jakub Kalous.

Protest byl klidný a jeho účastníky neodradil ani déšť. Boj mezi Klánovickými a společností Forest Golf Resort Praha trvá několik let. Golf v Klánovicích  už v minulosti byl a fungoval od roku 1938 až do 50. let. Hřiště ale od té doby porostlo stromy. A právě proto nechtějí Klánovičtí obnovení golfu dovolit. „Vykácení jakékoli části lesa v oblasti Prahy, která má na svém území nejmíň lesů, to je barbarství,“ říká rezolutně Boris Procházka z Občanského sdružení za Klánovický les.  

Odpůrci klánovického golfu chtějí v protestech pokračovat, například na podzim před pražským magistrátem.