Brnou drancují divočáci, místní žádají jejich odstřel

Ústí nad Labem - Co vypěstují, sklidí divočáci. A nezastaví je ani ploty. To říkají majitelé domů a chat v Brné v Ústí nad Labem, kteří si s divočáky nevědí rady. Divoká prasata ničí ve velkém jejich zahrádky. Proto žádají radnici, aby nařídila jejich odstřel.  

Ještě nedávno obyvatelé Brné považovali divoká prasata za roztomilá a chytrá. Teď je pro ně divoké prase synonymem slova nepřítel. „Tady jsme měli záhon brambor a tady byl záhon tulipánů. Teď tu není nic, všechno sežrali. Jen chodíme a spravujeme ploty,“ ukazuje spoušť po „návštěvě“ divočáků Heda Kaiserová. „Vůbec nesázíme kytky, vůbec nesázíme žádnou zeleninu, protože nám všechno zničí,“ přidává se Zdeněk Gilbert.

Lidé znalí historie tvrdí, že divočákům se nelze divit. Domy a chatky v Brné byly totiž postaveny v místech, kudy divoká prasata migrují už po staletí. Podle místních chodí do této lokality jako domů. Zároveň tvrdí, že jsou přemnožení.  

Ústecká radnice už zkoušela divočáky vystrašit. O jejich výskytu v zahradách byli okamžitě vyrozuměni ústečtí strážníci. „Černý Petr je na straně myslivců. My nemůžeme na veřejnosti střílet,“ zbavují se zodpovědnosti městští strážníci ústy Jana Novotného. „Myslivci u zahrádek nechtějí střílet, protože tam je velké riziko zasažení nějaké osoby,“ hájí myslivce mluvčí města Ústí nad Labem Milan Knotek. „Puška může způsobit smrtelné zranění na vzdálenost až osm set metrů, a to si každý myslivec rozmyslí,“ připojuje svůj názor Ladislav Boháč z městského obvodu Ústí nad Labem - Střekov.  

Podle lidí z radnice je nejlepší obranou proti divočákům pevný plot. „Stačí laťkový, ale musí vypadat jako překážka. Drátěné ploty, které jsou průhledné, divočáci moc nerespektují,“ uzavírá Ladislav Boháč. Problém je v tom, že pořádný plot kolem celého pozemku může stát víc než chata nebo chatka, jež na něm stojí.