Ve sporu s PRE selhal stavební odbor Prahy 9

Praha - Žádná stížnost zatím nepomohla obyvatelům Hloubětína ve sporu s Pražskou energetikou (PRE). Ta chystá v oblasti rekonstrukci sítě velmi vysokého napětí. Její dráty by však měly podle plánu vést přes obytnou zónu. A to občané odmítají. Už podali několik stížností na činnost stavebního úřadu Prahy 9 i energetiky. A výsledek? Z rekonstrukce je najednou výstavba nových stožárů, které navíc na soukromých pozemcích bez jakékoliv smlouvy zabírají větší plochu než ty původní.

Když Pražská energetika před rokem přišla se záměrem rekonstruovat síť vysokého napětí v Hloubětíně, místní obyvatelé doufali, že dráty povede mimo obytnou oblast, tak jak tomu bylo před rokem 1981. Stavební úřad Prahy 9 šel investorovi, který tvrdí, že kabely nikdy jinudy nevedly, na ruku. Radní však nyní zjistili opak. Podle nich se změna trasy mohla provést a přiznávají pochybení při schvalovacím procesu. Jenže pozdě. Nové stožáry se už staví. „Já bych byl rád, kdyby trasa vedení tudy nešla a aby k tomu území byli energetici ohleduplnější. Přiznám se, že nám to trochu uniklo,“ říká starosta Prahy 9 Jan Jarolím.   

Další šok pro Hloubětínské přišel před pár dny. Energetika zbourala stožáry a celé vedení začala stavět na soukromých pozemcích znovu, tentokrát ale na větší ploše a bez souhlasu majitelů. „Tím, že se rozšiřují třeba patky stožárů, tak měly být pro stavební povolení připojeny smlouvy o zřízení věcného břemene,“ připomíná jeden z obyvatel Hloubětína Pavel Kadlec. „My máme stavební povolení, které vydali stavební odborníci a vydali ho k rekonstrukci. Pokud má někdo pocit, že něco porušujeme, nechť to zažaluje,“ tvrdí mluvčí PRE Petr Holubec.    

Nezávislý právník považuje postup energetiky i stavebního úřadu za nestandardní. „Pokud by docházelo k rozšiřování toho věcného břemene, pak standardním způsobem by bylo obrátit se na vlastníky a domluvit se s nimi na rozsahu věcného břemene a ošetřit tu věc smluvně,“ radí právník Petr Hanyk.  

Hloubětínští požádali magistrát, aby stavební povolení energetice přerušil, ale bezúspěšně. „Je-li to v souladu se stavebním povolením, tak to zastavit nemůžeme. A jestli je to v souladu se stavebním povolením, to musí zjistit městská část,“ podotýká ředitelka stavebního odboru Magistrátu hl.m. Prahy Ivana Souralová.   

Případ se tak opět vrací na stavební úřad Prahy 9. Ten ale nemá zájem věc prošetřit a poslat na místo stavební dohled.