Nevidomí návštěvníci hradu Křivoklát se mohou dotýkat exponátů

Křivoklát - Jedinečný projekt, který má příznačné jméno Naslepo hradem, organizují na Křivoklátě. Jde o speciální prohlídky pro nevidomé a slabozraké. Části hradu i exponáty si budou moci handicapovaní osahat. Do rukou dostanou i malý model, aby věděli, které části hradu zrovna procházejí, a půjde s nimi speciální průvodkyně.

První skupinou, která prošla speciální prohlídkovou trasu, byla skupina Pavla Mąsika. Ten je slepý od svých 4 let a období, kdy ještě viděl, si nepamatuje. Do Česka přijel z Polska jako dobrovolník organizace pro nevidomé. Sdělil, že je to zajímavý projekt, protože nevidomí se mohou exponátů, které jsou v ostatních muzeích za sklem, dotýkat.

V naší republice je to zatím jediný projekt svého druhu. Speciální průvodkyně nevidomým detailně popisuje vnitřní prostor. „Návštěvníci používají hlas, používají i svůj vnitřní šestý smysl a mohou improvizovat a poznávat to zajímavé prostředí doslova celým tělem,“ nechala se slyšet autorka projektu Helena Doubková. Prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Josef Stiborský prozradil, že na něj nejvíce zapůsobila vitrážová okna.

Speciální prohlídkovou trasu si mohou projít i lidé, kteří vidí. Kastelán hradu Křivoklát Luděk Frencl informoval, že návštěvníci mají na výběr ze dvou prohlídek. Jednu mohou absolvovat jako nevidomí. Pokud mají odvahu vstoupit do tmy, zakryjí si oči neprůsvitnou oční clonou. Projekt Naslepo hradem by se měl rozšířit na další památky v České republice. Ještě o prázdninách by to mohl být například zámek Mníšek pod Brdy.