Plzeňské radnice kontrolují své úředníky, zejména jejich práci s internetem

Plzeň - Používají zaměstnanci magistrátu, městských a obvodních úřadů služební počítače skutečně jen k práci? To je otázka, kterou si začaly pokládat všechny radnice na území Plzně. Chtějí zabránit, aby se počítače v práci zneužívaly. Velkou kontrolní akci vyvolal případ právníka plzeňského magistrátu, který odesílal ze služebního počítače odkazy na webové stránky s neonacistickou tématikou.

Úředníci nesmí odesílat ze služebních počítačů soukromé e-maily a navštěvovat nepovolené internetové stránky. Pouze ty, které potřebují k práci. Všechny jiné odkazy na webové síti jsou pro ně zakázané. Správce sítě sleduje, zda úředníci využívají služební počítač opravdu jen k práci. Příležitostně je kontroluje i starosta UMO Plzeň 1 Jiří Uhlík (ODS) osobně. Sdělil, že při porušení pracovní kázně se nebude zdráhat rozvázat pracovní smlouvu s kýmkoliv.

Obvodní úřady se snaží počítačovou síť ohlídat. Magistrátní počítače ale pod kontrolou nejsou. Systém je podle správce sítě nedokonalý a potřebuje vylepšit. Radní pro oblast Správy majetku MMP Helena Matoušová (ODS) se nechala slyšet, že nový systém je v přípravě. „Jde monitorovat i takové množství počítačů, ale finančně je to náročné,“ vyjádřil se IT specialista Jakub Korbel.

Radnice se kontrolou svých počítačů začala zabývat až tehdy, když vyšlo najevo, že právník magistrátu rozesílal ze služebního počítače odkazy na webové stránky pravicových radikálů. Pro lepší kontrolu počítačové sítě jsou radní i zastupitelé. Nesmí ale narušit práci úředníků a narušit jejich ochranu osobních údajů.