V Poříčí nad Sázavou se připravují na povodně

Poříčí nad Sázavou - Kvůli obavám ze záplav odtěžují v Poříčí nad Sázavou nánosy z koryta Konopišťského potoka. Čisté dno má riziko velké vody snížit. Údržba je ale nebezpečná pro chráněného raka říčního a musí se dělat velmi opatrně. Hrozí totiž, že se při čištění bude šířit račí mor.

Voda Konopišťského potoka se vylila z břehů už dvakrát v letech 2002 a 2006. Každý rok se obyvatelé obce bojí dalších povodní. Na čištění zanedbaného koryta ale nebyly peníze. Až teď vyšla společnost Povodí Vltavy obci vstříc. „Povodní se obáváme každý rok, když dochází k tání sněhu a ledů. Doufáme, že rekonstrukce potoka nám výrazně pomůže,“ prohlásil místostarosta Poříčí nad Sázavou Jan Kratzer.

Při odtěžování nánosů je důležitý postup po proudu potoka k soutoku s řekou Sázavou. Snaží se tak zabránit šíření račího moru, nemoci, která decimuje populaci chráněného raka říčního. Mor šíří rak americký, jiný druh, který je sám proti této nemoci imunní.

Po odstranění bahenních nánosů a trav zavezou do potoka velké balvany. Tím se vytvoří umělé meandry. Starosta Poříčí nad Sázavou Radim Navrátil sdělil, že řeka tak bude mít samočisticí schopnost a nepořádek z ní bude dotékat jen na místa, kde se bude dát lehce odtěžit. Odtěžený materiál obec využije. Zavezou ho do místních polí, kde se nánosy z potoka zaorají a vytvoří tak úrodnou zeminu.