Nebanice u Chebu hostí jeden ze závodů světového poháru kočárových spřežení

Nebanice - Kočárové spřežení je nejnákladnější a zároveň nejmíň honorovaná disciplína. V Nebanicích se sjíždí česká i zahraniční elita každý rok, letos už po šestnácté za sebou. Nejvzdálenější závodník je z Holandských Antil. Spřežení řídí většinou rentiéři, podnikatelé a bohatí obchodníci. Většina má na přípravu koní trenéra a tým pečovatelů. Je to v pravém slova smyslu nákladný koníček.

Alexander Soukup, závodník z Rudy u Rakovníka, sdělil, že koně jsou v těchto případech převážně chované vyloženě pro sport. To potvrdil i Švýcar Peter Luggen. „Jezdí se jednospřežní, dvojspřeží, čtyrspřeží; ve vícespřežích mají většinou o jednoho koně navíc. Mají dva druhy kočárů - na drezúru a na maratón. Drahá je i doprava koní,“ informoval prezident České jezdecké federace Jaroslav Pecháček.

Spřežení absolvují sérii disciplin. Drezurní zkouška, to je něco jako povinné cviky v krasobruslení. Následuje cross country - překonávání překážek, potom jízda zručnosti a preciznosti mezi kužely. Organizátorka závodů Eva Šimáčková prozradila, že ty nejlepší pak závodí na prestižních halových turnajích po celém světě.

Závod pokračuje zítra a končí v neděli. Potom si prvních šest z každé kategorie rozdělí na prémiích 260 tisíc korun.