Sochy z písku v Písku se změnily v tuny stavebního materiálu

Písek - Pískové sochy pohádkových postaviček u Kamenného mostu v Písku se dnes opět proměnily v tuny stavebního materiálu. Sousoší Cipíska, Manky a Rumcajse i další skulptury z písku, které na nábřeží u kamenného mostu vyrostly v půlce května, dnes definitivně rozbořil bagr. Sochy ale při letošním druhém ročníku akce Cipískoviště netrpěly ani tak vrtochy počasí, jako spíš ničivými zásahy vandalů.

Další využití pro písek najdou městské služby na stavbách a při výkopových pracích. Z náplavky během dneška zmizelo 134 tun jemného písku, z něhož studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni v polovině května vytvořili osm obřích pískových soch na téma Pocta Radku Pilařovi. Vzdali tak hold píseckému rodákovi, jehož kreslené postavičky Rumcajse, Manky, Cipíska nebo Večerníčka provázejí dětstvím už několik generací. Vedle rodiny loupežníka z Řáholce vyrostla i jičínská brána, tříhlavá saň či vodník Volšoveček.

Už po dvou týdnech ale sochy vážně poničili vandalové. Nejdéle lidem, větru a dešti odolávala čtyřmetrová jičínská věž. „Domníváme se, že přežila právě díky své velikosti a tím pádem i nedostupnosti. Poučíme se z toho a pro příští ročníky budeme sochaře žádat raději o menší počet pískových soch, zato o větší výšce. Nově chceme také řešit ostrahu soch i po jejich dokončení,“ uvedl Tomáš Borovička z pořádající agentury.