Vstup do některých oblastí Krkonoš bude dočasně omezen

Vrchlabí - Správa Krkonošského národního parku omezí od neděle 20. července kvůli ochraně některých oblastí před nájezdy sběračů borůvek vstup do některých částí Krkonoš. Turisty, kteří se v Krkonoších pohybují po turistických trasách či cyklostezkách, by nařízení podle mluvčí správy parku Aleny Machačkové omezit nemělo. Zákaz bude platit do poloviny října. KRNAP nařízení vydal již poosmé.

Zákaz vstupu se týká například okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramene Labe, okolí Sněžky, Obřího dolu, Pomezního hřebene nad Malou Úpou a dalších oblastí. Za jeho porušení hrozí pokuta až 10 tisíc korun. V terénu budou omezení oznamovat informační tabule s textem i v polském a německém jazyce.

Omezení vstupu se týká pohybu volným terénem ve všech třech zónách parku. V nejpřísněji chráněné první zóně je vstup mimo cesty a sběr lesních plodů zakázán celý rok. Celkem je zákaz vydán na rozloze asi 9900 hektarů, tedy 18 procentech rozlohy parku a jeho ochranného pásma.

Borůvky se sbírají i na barvivo 

Důvodem je ochrana porostů brusnice borůvky a také lokalit, ve kterých rostou zvláště chráněné druhy rostlin. Zákaz vstupu přinese i více klidu pro zvířata v době říje. Nájezdy na krkonošské borůvky pořádají téměř výlučně Poláci, kteří přijíždějí i v organizovaných skupinách. „V poslední době se rozmohl i sběr borůvek na barvivo. Při tomto sběru i s listím je devastace porostů nejhorší,“ řekla mluvčí. Podle odhadů může být v Krkonoších sesbíráno na 200 tisíc litrů borůvek ročně. Takové množství má na trhu hodnotu několika milionů korun.

Dodržování zákazu budou ochránci parku důsledně kontrolovat v prakticky nepřetržitých službách. Loni provedli na pět desítek velkých kontrolních akcí, při kterých zjistili přes 400 přestupků. Většina z nich se stala v okolí Harrachova.