Skříň z obrazu Josefa Mánesa objevili na zámku v Čechách pod Kosířem

Čechy pod Kosířem - Barokní skříň ze zámku v Čechách pod Kosířem se stala chráněnou památkou. V posledním roce je to jediný kus nábytku z olomouckého kraje, který se na seznam movitých chráněných památek dostal. Jde o jeden z mála zachovaných kusů původního zámeckého nábytku z osmnáctého století a je dokonce na obraze, který namaloval Josef Mánes.

Vzácná, asi tři sta let stará, skříň se na seznam chráněných kulturních památek dostala zcela náhodou. Památkáři ji totiž na zámku objevili až nedávno. Irena Blažková z Národního památkového ústavu Olomouc vysvětlila, že součásti mobiliářů zámků a hradů jsou většinou zapsány jako celek a bývají už zapsány zároveň se zápisem dotyčného zámku nebo hradu.

Dvoudveřová barokní skříň je bohatě zdobená intarziemi s motivy ptáků a květin. I díky tomu je možné ji lehce identifikovat se skříní, kterou namaloval na jednom ze svých obrazů Josef Mánes. Malíř zámek v Čechách pod Kosířem navštívil poprvé v roce 1849 a od té doby se sem po dvě desetiletí vracel. Jak uvedla Jana Valášková z Pamětní síně Josefa Mánesa, namaloval skříň na obraz svých potomků.

Nádherný kus nábytku je na zámku dodnes a podle Ireny Blažkové je barokní skříň z 18. století velice pěkně zpracovaným hodnotným uměleckořemeslným dílem. Od roku 1954 sloužil zámek jako dětský domov, naposledy měl skříň k dispozici ředitel ve své kanceláři. Barokní skvost by měl i nadále na zámku zůstat.

Významnou chráněnou památkou je také dvacetihektarový zámecký park ve stylu anglické zahrady, kde je asi tisícovka vzácných dřevin. Park na svých dílech několikrát zvěčnil Josef Mánes také.