Proti hypermarketu v centru Ústí se zvedl odpor

Ústí nad Labem - Obvodní radnice v Ústí nad Labem prodala celou ulici v centru města, která má ustoupit stavbě hypermarketu. S novým nákupním centrem nesouhlasí Strana zelených, a její zástupci proto sepsali petici. Vadí jim, že centru má ustoupit stará zástavba, a tvrdí, že obchodů je ve městě už dost.

Město další nákupní centrum nepotřebuje - to je hlavní argument odpůrců nového hypermarketu a dalších obchodů, které chce soukromý investor postavit v centru města vedle areálu Spolchemie. Strana zelených proto sepsala petici, kterou už podepsaly víc než 2 000 lidí. Stavbě bude muset ustoupit například parkoviště a celá jedna ulice. „Podobné nákupní centrum tady skutečně není potřebné a především si myslíme, že tady není třeba další hypermarket,“ říká zastupitel v městském obvodě Ústí nad Labem - město Karel Nepraš (Strana zelených).

Ústecký primátor Jan Kubata (ODS) s odpůrci stavby nesouhlasí: „Nevidím nejmenší důvod, proč by tam tato stavba nemohla býti.“ Radnice centrálního městského obvodu prodala celou ulici, která bude obchody protínat. Podle radních totiž nákupní centrum městu prospěje. „Ta část města je opravdu ohyzdná. Tohle bude řešení, které městu pomůže,“ myslí si místostarosta obvodu Ústí nad Labem - město Jan Tvrdík (AÚ).

„V ohrožení je 25 objektů, které tady stojí od počátku minulého století,“ argumentuje iniciátor petice Dušan Oslej (SZ). Podle radnice jsou protesty proti nákupnímu centru zbytečné. Vzniknout má na soukromých pozemcích, navíc odpovídá i územnímu plánu. „Město nemá žádný mechanismus, jak této stavbě zabránit a já se domnívám, že ta petice je zcela zbytečná,“ dodává primátor Kubata.

Iniciátor petice Oslej (SZ) ale před stavbou varuje: „Tímto se opět přibližujeme tomu, že tady budeme mít tu krabici a už se s tím nebude dát nic dělat.“ Zelení budou podpisy pod petici sbírat i dál. Zřejmě na konci května ji pak předají primátorovi.

Na místě těchto domů a parkoviště v centru Ústí nad Labem chce radnice nechat vystavět nové nákupní centrum.
Na místě těchto domů a parkoviště v centru Ústí nad Labem chce radnice nechat vystavět nové nákupní centrum.