Starostové bojují za spravedlivý podíl na daních

Karlovy Vary - Proti nespravedlivě rozdělovaným daním se bouří stále více starostů menších obcí na Karlovarsku. Tvrdí, že rozdělování daní není správné a proto regiony trpí nedostatkem financí. Zakládají nová sdružení, aby společně bojovali za zvýšení peněz od státu. Kraje starostům dávají za pravdu a jednání s ministerstvem financí by měla konečně přinést nápravu.

Starosta Jenišova si stěžuje, že přes všechna úsporná opatření je v obecní pokladně stále míň peněz. Ty by potřeboval na stavbu dalších částí kanalizace, zateplení obecního úřadu a opravu rozbořené hřbitovní zdi. „Peníze na všechno nemáme, takže děláme to, na co máme. Flikujeme to, snažíme se, úřad zateplujeme už pět let, každý rok uděláme jenom něco,“ říká jenišovský starosta a krajský místopředseda Sdružení místních samospráv Ivan Truksa.

Podobný názor má i starosta Královského Poříčí. „Nepokládám současný způsob rozdělení daní za spravedlivý. Mám na to jednoduchý názor. Bohatí budou ještě více bohatnout a chudí budou ještě víc chudnout,“ je přesvědčen starosta Královského Poříčí a předseda rady Mikroregionu Sokolov-východ Ivan Stefan.

Víc peněz by chtěl dostávat také krajský úřad. Hejtman spočítal, že obce a kraj dostávají dohromady 30 % z vybraných daní. „Těch 70 %, které zůstávají v centru, by se mohly a měly ještě více ponížit a více prostředků pustit dolů do regionů, do obcí,“ vidí řešení hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.  

O problému jedná kraj se zástupci ministerstva financí. To v už lednu pravidla pro rozdělování státních peněz změnilo tak, aby na tom byly malé obce lépe. Podle starostů to ale příliš nepomohlo. „Nyní pracujeme na novém zákonu se všemi zainteresovanými. Byl by moderní, přinesl by nová kritéria pro přerozdělování, více by odpovídal potřebám obcí,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Vzápětí odhaduje, že nový zákon o rozpočtovém určení daní by mohl začít platit od 1. ledna 2010.