Jizerské hory devastují organizované skupiny profesionálních sběračů borůvek

Liberecko - Podle Správy chráněné krajinné oblasti ničí krajinu v Jizerských horách hlavně sběrači z Polska. Lesníci spolu s policií proto připravili sérii zátahů, která má nájezdům borůvkářů zabránit.

Po sběračích zůstávají hektary poničených porostů. Hřebeny, které používají na trhání, jsou pro borůvčí doslova pohromou. Lesní správce z Frýdlantu v Čechách Ota Kučera informoval, že tyto hřebeny jsou 20 až 30 centimetrů široké a zůstane v nich půlka keře. Velkou návštěvnost zdejších lesů takovými turisty potvrdil i hlídač parkoviště ve Smědavě Jiří Lukeš.

Nejvíce sběračů přijíždí do Jizerských hor z Polska. Na polské straně hor totiž platí mnohem přísnější zákony a tak se jim vyplatí jezdit na borůvky do Čech. Podle lesníků přitom ale přitom chodí hlavně do rezervací, kam je přísný zákaz vstupu. Revírník ze Smědavy Petr Farský sdělil, že na Černé Hoře objevili dvě čtyřčlenné skupinky polských sběračů, následně jim byly odebrány všechny hřebeny a udělena pokuta.

Hromadný sběr borůvek ale připravuje o potravu semenožravé ptáky a i další lesní zvěř. Lesní strážci ale musí sběrače dopadnout přímo u trhání, jinak ho pokutovat nemohou. "Pokud jde sběrač přímo po cestě a má borůvky v batohu, nemůžeme už nic udělat," dodal tiskový mluvčí Lesů ČR Radek Drahný. V podobných zátazích chtějí lesníci pokračovat až do konce sezóny.