Václavské náměstí se v čase vrátilo o 40 let

Praha - Horní část Václavského náměstí se dnes přeměnila do podoby, kterou měla před čtyřiceti lety. Před Národním muzeem zaparkoval sovětský tank i vůz Veřejné bezpečnosti, trafika nabídla periodika z 21. srpna 1968 a prostory náměstí plakáty vyzývající okupanty k opuštění země. Jen přijetí Čechy se lišilo. S ruskými vojáky si povídali a fotili se. Vše totiž bylo jen "na oko" v rámci výstavy "…a přijely tanky" pořádané k srpnovému výročí právě muzeem.

Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil! Socialismus ano, okupace ne! Svoboda! Dubček! Neinformovaný účastník výstavy na Václavském náměstí se musel domnívat, že se opravdu ocitl v Československu na sklonku šedesátých let. Jen úsměvy vojáků a růže v hlavni okupačního tanku 212 naznačovaly, že je něco jinak. Praha si dnes před Národním muzeem připomněla okupaci „spřátelenými“ vojsky Varšavské smlouvy a konec Pražského jara.

„Václavák“ jako symbol národního odporu

Atmosféru dokreslovaly i stále nezamaskované zabílené jamky po střelách ve sloupech budovy muzea. Václavské náměstí pro hlavní připomínku nebyly zvolené náhodně, což potvrdil i ředitel Vojenského historického muzea Aleš Knížek: „Budova Národního muzea byla jeden z prvních terčů sovětských tanků a je to vlastně symbol. Symbol veškerého odporu československého lidu.“

Ten si na rampě i ve vstupním foyer muzea připomněli i premiérové obou států bývalého Československa. Jak český předseda vlády Mirek Topolánek, tak jeho slovenský protějšek Robert Fico na slavnostním zahájení výstavy „…a přijely tanky“ vzpomněli význam kultivovaného národního odporu, spojenecké zrady i data 21. srpen 1968. Podpořily je i všudypřítomné bohaté historické materiály včetně expozice plakátů a fotografií v horní části náměstí.

Výsměšné plakáty i fotografie zachycující tragédii

Turisté i čeští návštěvníci si budou moci až do 30. září, kdy výstava upomínající sovětskou okupaci končí, prohlédnout několik desítek dobových satirických plakátů včetně sarkastického parte československo-sovětského přátelství. Pamětníci se mohli zastavit i před kresbou sovětského tanku pijícího hlavní z Vltavy s nápisem: „Bude v Čechách dobře, až se ruský kůň z Vltavy napije. Jak strašně se tentokrát lidové přísloví mýlilo!“ Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš poděkoval i divákům České televize, které na žádost ČT muzeu poslali své materiály. „Vytvořila se celá série příběhů malých lidských tragédií i velkých hrdinství.“

Prahu v období od 18. srpna do 12. září 1968 dokumentují také velkoformátové snímky rakouského fotoreportéra Franze Goësse pořizované pro francouzský časopis Paris Match. Jako předzvěst srpnových událostí vystavilo Národní muzeum rovněž fotografie demonstrací, projevů a Lidových milicí z února 1948. Kontrast s optimistickým úsměvem Alexandra Dubčeka je více než zřejmý.

Palachovy zvadlé růže

Oběti srpnových událostí byly připomenuty deskami se jmény a svíčkami. Na místě, kde se v lednu 1969 na protest proti obsazení a normalizaci upálil Jan Palach ležely uvadající růže. Den, kdy byla, jak připomínají dobové nápisy, pošlapána lidská práva, využili někteří návštěvníci k připomenutí obdobných událostí ve světě. V davu před muzeem se objevila tibetská vlajka, přímo před sovětským tankem lidé symbolicky protestovali proti ruskému obsazení Gruzie.

  • Sovětští vojáci opět v Praze - tentokrát jen na oko autor: Vratislav Maňák, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/373/37225.jpg
  • Tehdy zdaleka nebyla na světě. Dnes se přišla podívat na tank autor: Vratislav Maňák, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/372/37179.jpg
  • Plakát ze srpna 1968 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/373/37224.jpg
  • Dobové nápisy připomínají atmosféru krátce po okupaci autor: Vratislav Maňák, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/372/37180.jpg
  • Národní muzeum si připomnělo 21. srpen 1968 autor: Vratislav Maňák, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/373/37223.jpg