Soud osvobodil vedoucího odboru dopravy na ústeckém magistrátu

Ústí nad Labem - Ústecký soud dnes zprostil viny vedoucího odboru dopravy ústeckého magistrátu Dalibora Dařílka i jeho podřízenou Kateřinu Balšánkovou. Oba byli obžalovaní ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože kvůli údajné chybě policistů zastavili řízení o přestupku bývalého ústeckého radního Jiřího Madara. Toho v lednu 2005 policisté chytili, jak řídí pod vlivem alkoholu. Soudce Roman Felzmann dnes rozhodl, že jejich chování nebylo trestným činem.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal. Ve své závěrečné řeči oběma navrhoval podmíněný trest a zákaz pracovat ve státní správě a samosprávě. Uvedl také, že oba vedli řízení s Jiřím Madarem tak, aby dopadlo v jeho prospěch, ačkoli žádný jiný podobný případ, které v té době odbor dopravy projednával, takto nedopadl.

Dařílek i Balšánková naopak jakoukoli vinu popírali. Tvrdili, že tak rozhodli kvůli zásadním pochybením policistů, kteří tehdy Madara zadrželi. Ti například použili formulář s údajně nevhodným poučením, který používala ústecká policie, a soud jim dal za pravdu. Podle soudce se také neprokázal jejich úmysl porušit své povinnosti.