Obyvatelé Habartic na Frýdlantsku si stěžují na mladé výtržníky z Polska

Frýdlantsko - Habartice přímo sousedí s polským městem Zawidów, odkud se do Česka jezdí bavit skupinky Poláků. Veřejný pořádek u nás je jim prý dost jedno. Krádeže, přepadání, vandalismus - kvůli tomu v Habarticích dokonce uvažovali o zřízení domobrany.

Výlet na kole pro pana Kratochvíla neskončil dobře. Setkání se třemi mladými Poláky mu zanechalo mnoho poranění. Tvrdí, že polskou hranici už nikdy nepřekročí. Starosta Habartic František Kryšpín potvrdil vandalismus i přepadání. Skupinky mladých Poláků se nevyhýbají ani krádežím, například ke Kratochvílům se vloupali už třikrát.

Drobné výtržnosti dělali Poláci ještě před vstupem do Schengenu, teď je ale podle starosty situace mnohem horší. Policie proto začala posílat k hranicím hlídky každý den. Tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR Liberec Vladimíra Vránová doplnila, že zesílený výkon služby je zejména v odpoledních hodinách, noční době a o víkendech.

Místní by ale uvítali větší iniciativu i z polské strany. U tamních úřadů ale většinou narazí. „Polská pohraniční stráž nám řekla, že v případě problémů s občany polské národnosti máme šetření iniciovat přes státní zastupitelství v Krakově, což může trvat třeba i dva roky,“ nechal se slyšet Petr Stříbrný z Habartic. Vedení obce se chce proto obrátit i na ministerstvo vnitra, aby se pokusilo přimět polskou policii k větší spolupráci.

Výtržnosti zaznamenali také v Hrádku, Heřmanicích nebo v Novém Městě, podle policie však nejde o nic mimořádného. Větší starosti dělají policistům krádeže aut, které se oproti loňskému roku zvýšily o 40 procent. Auta z příhraničí Čech a Německa končí často právě v Polsku, odkud je pak gangy vozí dál na východ, zejména do Ruska.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.021313899309,"lng":15.065002441406,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/