Nekompetentní ředitel odmítá rezignovat na funkci

Nové Město nad Metují - Dusná atmosféra ovládla základní školu v Novém Městě nad Metují-Krčíně. Děti nechtějí chodit do školy a kantoři podávají výpovědi. Příčinou je údajně ředitel, jehož chtějí rodiče i učitelé odvolat. Prý se chová útočně a povýšeně. Kantorům navíc vyhrožuje výpovědí. Ředitel však veškerou kritiku odmítá a přes výzvu městské rady odstoupit nehodlá.

S pláčem chodí dcery ze školy, říká otec dvou školaček Petr Novotný. „První brečela proto, že na ni pan ředitel čtvrt hodiny řval. Obě dcery místo aby chodily do školy rády, tak se tam chodit bojí,“ popisuje psychickou situaci svých dcer Petr Novotný. „Nový ředitel všechny dobré kantory postupně vyhazuje, dává jim výpovědi, řada z nich odchází raději sama,“ dokresluje situaci otec žáka Hugo Habrman. „Dal jsem výpověď, protože atmosféra v této škole je neúnosná. Dříve to bylo tak, že jsme se přišli do ředitelny s panem ředitelem pozdravit, teď se spíše ředitelně vyhýbáme, protože se bojíme chodit do práce,“ přidává svůj názor odcházející učitel Libor Drašnar.      

Učitelé byli zvyklí školu sami řídit a nepracovali, jak měli. Chci po nich jen plnění úkolů, namítá ředitel Netušil. Školu vede od února. „Já se k dětem chovám korektně, chovám se korektně i ke kolegům,“ hájí se ředitel Netušil. Místostarosta Hable oponuje: vztahy rodičů a učitelů na jedné straně a ředitele se po prázdninách zhoršily a jsou vyhrocené. Radnice vyzvala ředitele, aby odešel, ten však rezignovat odmítá. „Školský zákon neumožňuje bez pádného důvodu ředitele odvolat. Pádný důvod zatím nemáme,“ přiznává patovou situaci místostarosta Mového Města nad Metují Petr Hable.  

Radnice pozvala na školu inspektory a čeká na výsledky kontroly. Zvažuje, že školu sloučí se školkou, vypíše konkurs a ředitele Netušila tak zbaví funkce. Shromáždění rodičů, učitelů a zástupců radnice 23. září se ředitel školy Netušil podle svých slov nezúčastní.

/*json*/{"map":{"lat":50.344135,"lng":16.150576,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.342173886847,"lng":16.145782470703,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/