Padesátníky pomohou ústeckým aligátorům

Ústí nad Labem - Ústecká ZOO vydělá na zániku padesátníků minimálně půl milionu korun. Zoologická zahrada už v březnu vyhlásila akci "Padíky pro alíky" a žáci ve školách ale třeba i štamgasti ve vybraných restauracích shromažďovali padesátníky, aby přispěli na stavbu pavilonu pro aligátory.

Padesátníky už možná brzy upadnou v zapomnění, v ústecké ZOO ale ně budou vzpomínat v dobrém. Mince nashromážděné v obří kase přinesou zahradě statisíce korun. Ekonomka Jana Černá uvedla, že podle přibližného propočtu se do bedny, pokud by byla plná, vejde asi milion a čtvrt.

Obří kasa nakonec zůstala naplněna zhruba ze dvou třetin, první odhady tak mluví o zisku kolem půl milionu korun. Věra Vrabcová z propagačního oddělení ZOO doplnila: „My jsme naopak velice mile překvapeni. Nepočítali jsme s takovýmhle výtěžkem, protože bedna je hodně veliká.“ Jak dodala Jana Černá, zahrada je vděčná za každou korunu, kterou vybere. Ředitel ZOO Tomáš Kraus v současné době neodhadne, zda vybraná částka půjde na střechu nebo část zasklení, v každém případě je to ale podstatná část této investice.

Stavbu pavilonu bude muset z větší části zaplatit město, padesátníky však přispěly k tomu, že aligátoři budou bydlet lépe, než se čekalo. Podle Věry Vrabcové to vypadá, že pavilon bude zastřešený, že bude mít stálou teplotu a že do něj budou moct chodit i návštěvníci.

Dnešní počítání padesátníků začalo hlavně proto, aby konečný součet byl znám na Den rekordů, který zoologická zahrada vyhlásila na 28 října. V ZOO ale budou neplatné mince přijímat i po tomto termínu.

Bedna na „Padíky pro alíky“ bude pro návštěvníky ústecké ZOO připravena ještě minimálně do konce roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.661027,"lng":14.032997,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.661027,"lng":14.032997,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/