Den bez aut završila triumfální cyklojízda Prahou

Praha - Ukázat ulici jako živý bulvár a představit alternativní a ekologicky šetrné druhy dopravy, to jsou hlavní cíle Evropského dne bez aut. Část Prahy - od Národního divadla až k Rudolfinu - se tak pro dnešek pro auta uzavřela a otevřela se  naopak cyklistům a chodcům. Po celé ploše Smetanova nábřeží si lidé můžou vyzkoušet například tzv. skákací boty nebo využít florbalové hřiště. 
 

V rámci Evropského týdne mobility a zítřejšího Evropského dne bez aut pořádají městské části Praha 4, 5, 11, 12, 13 a Praha-Libuš ve spolupráci s Nadací Partnerství celodenní happening. Evropský týden mobility je osvětová kampaň pro občany měst, která upozorňuje na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a  zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Obdobné akce probíhají celý týden v mnoha městech po celé České republice, různým způsobem se zapojilo dva tisíce měst a obcí, jen z České republiky jich bylo 90.

Akce se v Evropě koná už po posedmé. V letošním roce se kampaň zaměřila na téma Čistý vzduch všem, tedy na zlepšení kvality ovzduší ve městech. V rámci dne proběhne na Smetanově nábřeží a náměstí Jana Palacha informační kampaň zaměřená na zvýšení povědomí o klimatických změnách nazvaná I ty ovládáš změny klimatu. Součástí programu bude společná akce Pražské cyklozvonění.

Na výstavách a informačních stáncích se prezentoval například Dopravní podnik města Prahy nebo městská policie. Pro děti bylo připraveno malování obrazů na břehu Vltavy, výroba keramiky na hrnčířském kruhu, ruční práce, bodypainting a malování na obličej, loutkové i hrané divadlo, skákadla a celé řada sportovních aktivit.

Pražský Den bez aut vyvrcholil manifestační cyklojízdou. Ta začínala i končila na Náměstí Jana Palacha. O projížďku ulicemi hlavního města byl velký zájem, na trasu se vydaly tisíce lidí.