Mistrovství ČR v deskových hrách odstartovalo v Plzni

Plzeň - Prvním krajským kolem dnes v Plzni začalo mistrovství ČR v deskových hrách. Seriál klání u stolu byl započat turnajem ve strategické hře Blokus, podobné známým piškvorkám, a hrou Osadníci z Katanu, jejímž cílem je budovat mocné impérium. Úvodních her se zúčastnilo zhruba 30 soutěžících. Celou akci pořádá Česká pedagogická komora, jejíž snahou je rozšířit oblibu deskových her mezi více lidí.

Nutnost vzájemné bezprostřední komunikace je hlavním důvodem, proč odbornící schvalují deskové hry oproti jejich počítačové obdobě. „Spousta her rozvíjí komunikativní schopnosti, prostorovou představivost, slovní zásobu, dají se využít pro výuku cizích jazyků, strategii, logického myšlení, obchodního uvažování,“ vyjmenovala organizátorka Iveta Vodičková.

Mistrovství republiky proběhne nejprve na úrovni krajských kol, která vyvrcholí závěrečným pražským finále 29. listopadu. Kromě dvou zmiňovaných her se lidé z celé republiky utkají také ve skládání puzzle na čas. Celá soutěž bude probíhat na internetu, kde budou také archivovány nejlepší dosažené časy.

Deskové hry zažívají nejen u nás nebývalý rozmach. Kromě osvědčených stálic typu Člověče, nezlob se či Dostihů a sázek se každý rok objeví i na českém trhu několik desítek nových her. Podle dalšího z organizátorů Pavla Chalupy se deskové hry staly účinnou pomůckou při vysokoškolském studiu. Na Vysoké škole ekonomické údajně studenti využívají hru Osadníci z Katanu k výuce ekonomických principů, zatímco na pedagogické fakultě v Liberci se deskovým hrám dokonce vyučuje.