Závody v enduru v okolí Uhlířských Janovic poničily vzácný ekosystém

Kutná Hora - Trať mistrovství republiky v enduru v okolí Uhlířských Janovic určitě nevytyčovali ochránci životního prostředí. Trať totiž vedla přímo srdcem vzácného ekosystému. Závod povolil Městský úřad v Kutné Hoře, přestože mu to inspekce životního prostředí nedoporučila.

Zničené lesní cesty, přetrhané kořeny stromů, narušený život všech lesních i vodních živočichů - to je podle inspekce životního prostředí výsledek závodu enduro v Uhlířských Janovicích. Odbor ochrany přírody v Kutné Hoře přesto start povolil - hájí se, že nebyl důvod zakázat ho. „Oni budou jezdit pouze po cestách, svážnicích a po vyznačených úzkých pruzích, tam určitě žádný ekosystém, velký ekosystém, narušen nebude,“ obhajuje své rozhodnutí Iva Kupecká z odboru životního prostředí Městského úřadu v Kutné Hoře.

Závodu se zúčastnilo celkem dvě stě padesát jezdců. Každý z nich projel sedmdesátikilometrovou trasu šestkrát. Podle inspektorů to je pro posázavskou přírodu, narušenou po nedávné vichřici, další velká rána. „Když se přejíždí potoky nebo se jede přímo v korytě potoka, tak je to totální zničení veškerého života,“ argumentuje Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí. Organizátor závodu Jiří Pošík slibuje, že dá lokalitu do šedesáti dnů do původního stavu.

Úředníci soutěž povolili i přesto, že znali názor inspekce životního prostředí. Závod se měl konat později a některé trasy měly vést jinudy. Všechna jednání ale probíhala pouze ústně. „Písemně jsme té úřednici nic nedávali, protože jsem si myslel, že pracuje v ochraně přírody a nikoliv v ochraně motokrosu,“ dodává Karel Kerouš.

Česká inspekce životního prostředí chce organizátorovi závodu za ničení přírody uložit až dvoumilionovou pokutu, zároveň uvažuje o podání trestního oznámení na pracovnici Městského úřadu Kutná Hora, která závod povolila.

/*json*/{"map":{"lat":49.88068,"lng":15.064731,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.88068,"lng":15.064731,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/